Używane Audi A6 C8 z lat 2018-2023 kosztuje w polskich ofertach od niecałych 100 tys. zł do ponad 300 tys. zł, a na rynku wisi około 1000 sztuk tej generacji. Rozstrzał cen bierze się z silników, które dzieli przepaść: od 163-konnego diesla 2.0 po 340-konną benzynę 3.0. Do tego dochodzą raporty TÜV, w których A6 wypada nadspodziewanie dobrze jak na auto klasy średniej-wyższej, oraz lista usterek, z których część potrafi pojawić się już po 20-30 tys. km. Poniżej sześć silników z głównej gamy, realne spalanie z raportów kierowców, usterki i ceny konkretnych egzemplarzy z ogłoszeń.
Jakie silniki oferuje Audi A6 C8
Gama silnikowa A6 C8 opiera się na trzech dieslach i trzech benzyniakach, przy czym dwie jednostki występują w dwóch odmianach mocy albo z różnymi skrzyniami. Dane dotyczą nadwozia Limousine, dla Avanta wartości są zbieżne. Poniższa tabela zbiera moc, moment obrotowy, przyspieszenie, spalanie fabryczne, skrzynię, napęd i lata produkcji każdej wersji.
| Silnik | Moc i moment | 0-100 km/h | Spalanie fabryczne | Skrzynia i napęd | Lata produkcji |
|---|---|---|---|---|---|
| 2.0 35 TDI | 163 KM (120 kW), 370 Nm | 9,3 s | 4,3 l/100 km | S tronic 7, FWD | 2019-2023 |
| 2.0 40 TDI | 204 KM (150 kW), 400 Nm | 8,1 s | 4,7 l/100 km | S tronic 7, FWD lub quattro | 2018-2023 |
| 3.0 50 TDI | 286 KM (210 kW), 620 Nm | 5,5 s | 5,8 l/100 km (8-bieg) lub 4,5 l/100 km (7-bieg Euro 6d) | Tiptronic 8 lub S tronic 7, quattro | 2018-2023 |
| 2.0 45 TFSI (I) | 245 KM (180 kW), 370 Nm | 6,8 s (FWD) lub 6,0 s (quattro) | 6,5 l/100 km (FWD) lub 6,8 l/100 km (quattro) | S tronic 7, FWD lub quattro | 2019-2020 |
| 2.0 45 TFSI (II) | 265 KM (195 kW), 370 Nm | 6,7 s (FWD) lub 6,0 s (quattro) | 7,9 l/100 km (FWD) lub 8,2 l/100 km (quattro) | S tronic 7, FWD lub quattro | 2020-2023 |
| 3.0 55 TFSI | 340 KM (250 kW), 500 Nm | 5,1 s | 7,2 l/100 km | S tronic 7, quattro | 2019-2023 |
Różnica w spalaniu fabrycznym między dwiema wersjami 3.0 50 TDI wynika ze skrzyni: Tiptronic 8-biegowy pali 5,8 l/100 km, a S tronic 7-biegowy w normie Euro 6d schodzi do 4,5 l/100 km. W benzyniakach 2.0 45 TFSI napęd quattro podnosi spalanie o 0,3-0,4 l/100 km i skraca sprint o 0,7-0,8 s względem przedniego napędu. Najmocniejsza jednostka 3.0 55 TFSI jest dostępna tylko z quattro i tylko ze skrzynią S tronic. Poprzednią generację C7 opisałem osobno.
Jakie usterki najczęściej zdarzają się w Audi A6 C8
Na rynku jest około 1000 sztuk A6 C8 w cenach od niecałych 100 tys. zł do ponad 300 tys. zł. Usterki zgłaszane przez właścicieli i warsztaty układają się w kilka obszarów, które trzeba sprawdzić przed zakupem. Elektronika sterująca i rozrusznik-alternator potrafią odmówić posłuszeństwa bez wyraźnego powodu, a szarpanie skrzyni S tronic w jeździe miejskiej to jedna z najczęściej powtarzanych skarg.
- Matrycowe oświetlenie LED oraz czujniki i kamery asystujące potrafią zgłaszać błędy w chłodne dni.
- Silniki TFSI cierpią na wycieki oleju z uszczelniaczy wału korbowego i nagary, w 3.0 TFSI padają dźwigienki zaworów, a jednostka EA888 znana jest z wysokiego zużycia oleju.
- Diesle 2.0 TDI (35 i 40 TDI) mają problemy z DPF, EGR, wadliwymi turbosprężarkami oraz niskim ciśnieniem oleju mimo prawidłowego stanu na bagnecie.
- Hałasujące szyberdachy i usterki układu AdBlue w dieslach to kolejne punkty na liście kontrolnej.
- Poważna awaria skrzyni biegów może wystąpić już po 20-30 tys. km, dlatego jazda próbna powinna obejmować manewry w korku i na zimnym oleju.
Opcjonalna aktywna tylna oś skrętna ze skrętem do 5 stopni poprawia zwrotność w mieście, ale przy zakupie używanego egzemplarza z tym systemem trzeba sprawdzić, czy nie generuje błędów w sterowniku. Usterki z listy powyżej nie występują w każdym egzemplarzu, jednak ich zbieg w jednym aucie potrafi podnieść koszt utrzymania o kilka tysięcy złotych w pierwszym roku.

Jak Audi A6 wypada w Raporcie TÜV 2026
Auto Bild opublikował 17 maja 2026 zestawienie z Raportu TÜV 2026 dla Audi A6 i A7, obejmujące generacje 4K (2018-2025, czyli C8) oraz 4G (2011-2018). A6 wypada w nim lepiej od średniej dla wszystkich aut w każdej grupie wiekowej, a przewaga rośnie wraz z wiekiem pojazdu. Poniższa tabela pokazuje odsetek egzemplarzy bez usterek i z poważnymi usterkami na tle średniej.
| Wiek auta | Bez usterek (A6) | Średnia bez usterek | Poważne usterki (A6) | Średnia poważne usterki |
|---|---|---|---|---|
| 2-3 lata | 92,4% | 89,4% | 5,0% | 6,5% |
| 4-5 lat | 90,1% | 84,7% | 6,5% | 10,0% |
| 6-7 lat | 81,3% | 78,8% | 13,0% | 13,6% |
Najsłabsze punkty A6 w raporcie to zawieszenie, a konkretnie drążki poprzeczne przodu, następnie układ wydechowy i elektronika MMI. W grupie 6-7 lat odsetek egzemplarzy z poważnymi usterkami wynosi 13,0% i jest minimalnie niższy od średniej 13,6%, co przy aucie tej klasy oznacza, że wiek nie ciągnie A6 w dół tak mocno jak konkurentów. Raport obejmuje jednak też starszą generację 4G, więc wyniki dla samego C8 mogą być jeszcze lepsze.

Ile realnie pali Audi A6 C8
Baza autocentrum.pl zawiera łącznie 106 raportów spalania dla A6 C8. Realne wartości są wyższe od fabrycznych o 0,9-3,8 l/100 km, a największy rozjazd dotyczy benzynowego 3.0 55 TFSI. Poniższa lista zestawia spalanie fabryczne ze średnią z raportów kierowców dla sześciu jednostek z tabeli technicznej.
- 2.0 35 TDI: fabryczne 4,3 l/100 km, realnie 5,2 l/100 km (13 raportów).
- 2.0 40 TDI: fabryczne 4,7 l/100 km, realnie 6,8 l/100 km (41 raportów) - to najczęściej raportowana wersja.
- 3.0 50 TDI: fabryczne 5,8 l/100 km przy skrzyni 8-biegowej, realnie 7,9 l/100 km (13 raportów).
- 2.0 45 TFSI 245 KM: fabryczne 6,5 l/100 km w wersji FWD, realnie 8,2 l/100 km (8 raportów).
- 2.0 45 TFSI 265 KM: fabryczne 7,9 l/100 km w wersji FWD, realnie 9,4 l/100 km (7 raportów).
- 3.0 55 TFSI: fabryczne 7,2 l/100 km, realnie 11,0 l/100 km (8 raportów).
Liczba raportów dla 2.0 40 TDI pokazuje, że to najpopularniejszy silnik w używanym C8, co ułatwia znalezienie egzemplarza i porównanie spalania między ofertami. Realne 11,0 l/100 km w 3.0 55 TFSI to cena za osiągi, a 7,9 l/100 km w 3.0 50 TDI przy masie i mocy tego diesla wypada umiarkowanie. Do raportów kierowców trzeba podchodzić z poprawką na styl jazdy i udział trasy, ale 106 wpisów daje już wiarygodny obraz.
Ile kosztuje używane Audi A6 C8
Ceny A6 C8 na rynku wtórnym zaczynają się poniżej 100 tys. zł i sięgają ponad 300 tys. zł, przy około 1000 sztukach w ofertach. Przykładowy egzemplarz z 2019 roku w wersji z wyższej półki, z benzynowym silnikiem 2.0 o mocy 248 KM według ogłoszenia i napędem 4x4, jest wystawiony w Warszawie za 95 000 PLN. Inne oferty z tego samego rocznika pojawiają się za 110 000 zł, a rocznik 2020 za 125 000 zł.
Różnica między 95 000 zł a 125 000 zł przy autach z 2019-2020 roku wynika z wersji wyposażenia, przebiegu, stanu blach i historii serwisowej. Sam kupuję auta używane, 6-8-letnie, z przebiegiem do 150 tys. km i budżetem do 45 tys. zł, więc na taki wóz jak A6 C8 patrzę wyłącznie z boku.

Dla kogo sprawdzi się Audi A6 C8 na co dzień
Diesle 35 i 40 TDI o mocy 163 i 204 KM pasują do większych rocznych przebiegów, bo realne spalanie 5,2-6,8 l/100 km trzyma koszty paliwa w ryzach przy trasach krajowych i autostradach. Benzynowe 45 i 55 TFSI o mocy 245-340 KM sprawdzą się w jeździe głównie miejskiej albo tam, gdzie liczą się osiągi, ale realne spalanie 8,2-11,0 l/100 km oznacza wyraźnie wyższe rachunki na stacji.
Budżet na rynku wtórnym trzeba liczyć od niecałych 100 tys. zł wzwyż, a egzemplarze z 2019-2020 roku osiągają 95 000-125 000 zł. Diesel ma dla mnie sens przy przebiegach rzędu 30 tys. km rocznie i długich trasach, nie przy dojazdach kilku kilometrów do pracy, bo wtedy DPF i EGR nie zdążą się wypalić i auto zacznie generować usterki z listy powyżej. A6 C8 to auto dla kogoś, kto akceptuje wyższy próg wejścia i koszty utrzymania klasy średniej-wyższej, a jednocześnie potrzebuje przestrzeni, komfortu i napędu, który w raportach TÜV trzyma się lepiej niż średnia rynkowa.
Zdjęcie główne: User3204, Wikimedia Commons, licencja CC BY-SA 4.0.