Mercedes klasy C W205 to auto, które na rynku wtórnym kosztuje od około 40 000 zł za najstarsze egzemplarze flotowe do 400 000 zł za roczniki 2023 w wersji AMG, ale cena zakupu to dopiero początek rachunku. Utrzymanie limuzyny z lat 2013-2018 zależy od wybranego silnika, jego przebiegu i tego, czy poprzedni właściciel wymieniał części zanim się zepsuły. Poniżej znajdują się dane techniczne, realne spalanie z bazy raportów kierowców, lista typowych usterek oraz ceny napraw i ubezpieczenia, które pozwalają oszacować roczny koszt jazdy tym autem.
Jakie silniki ma Mercedes W205 i ile spalają fabrycznie
Gama silnikowa W205 obejmuje jednostki benzynowe i wysokoprężne o mocy od 170 do 333 KM. Tabela przedstawia cztery główne wersje silnikowe limuzyny według danych technicznych autocentrum.pl, bez wariantów AMG i bez wersji po liftingu.
| Silnik | Moc | Moment obrotowy | Spalanie fabryczne | Lata produkcji |
|---|---|---|---|---|
| 200 (benzyna) | 184 KM | 300 Nm | 5,7 l/100 km | 2013-2018 |
| 220 BlueTEC (diesel) | 170 KM | 400 Nm | 4,2 l/100 km | 2013-2018 |
| 300 (benzyna) | 245 KM | 370 Nm | 6,8 l/100 km | 2015-2018 |
| 400 (benzyna, 4x4) | 333 KM | 480 Nm | 8,0 l/100 km | 2014-2018 |
Fabryczne wartości spalania pochodzą z pomiarów homologacyjnych i w codziennej jeździe są nieosiągalne. Różnica między jednostką 220 BlueTEC a benzynowym 400 pokazuje, że wybór diesla przy dużych przebiegach to nie kwestia mody, tylko arytmetyki: przy 20 000 km rocznie różnica 3,8 l/100 km oznacza 760 litrów paliwa rocznie.
Ile Mercedes W205 spala w codziennej jeździe
Baza autocentrum.pl zawiera 150 raportów spalania od kierowców W205 i te liczby są bliższe rzeczywistości niż dane katalogowe. Benzynowy silnik 184 KM spala realnie 8,6 l/100 km na podstawie 27 raportów, czyli o 2,9 l więcej niż fabryczne 5,7 l. Diesel 220 BlueTEC o mocy 170 KM notuje średnią 5,9 l/100 km z 10 raportów wobec homologacyjnych 4,2 l. Najmocniejsza wersja AMG 43 o mocy 367 KM spala 11,0 l/100 km według 6 raportów.
Przykładowy dziennik kosztów jednego właściciela pokazuje pełny obraz wydatków: przejechał 16 081 km, wydał łącznie 20 857 zł, a średnie spalanie wyniosło 5,67 l/100 km. To oznacza koszt około 1,30 zł na kilometr przy uwzględnieniu paliwa, serwisu i części eksploatacyjnych. Diesel ma dla mnie sens dopiero przy jeździe rzędu 30 tysięcy kilometrów rocznie i dłuższych trasach, nie przy dojazdach na kilka kilometrów.

Jakie usterki najczęściej zdarzają się w W205
Usterki W205 układają się według rodziny silnika. Benzynowe jednostki M274 montowane przed liftingiem cierpią na rozciąganie łańcucha rozrządu, awarie kółka fazowego VVT oraz hałas na zimnym rozruchu. Diesle OM651 z tego samego okresu mają problemy z łańcuchem rozrządu, pompą wody i układem wtryskowym.
Po liftingu Mercedes wprowadził diesla OM654, który uchodzi za wyraźnie bardziej niezawodny, a najczęściej zgłaszaną usterką jest czujnik NOx. W benzynowym M264 zużycie zaworów pojawia się po 60 000 km. W konstrukcji auta niezależnie od silnika rdzewieją wahacze i elementy zawieszenia, a wczesne egzemplarze miały zbiornik AdBlue o pojemności tylko 8 litrów, co wymusza częste uzupełnianie płynu.
Ile kosztuje wymiana rozrządu w W205
Ogólny zakres cen wymiany rozrządu dla rodziny W203, W204 i W205 wynosi 2 150-4 650 zł z robocizną według serwisu dobrymechanik.pl. Konkretna kwota zależy od silnika i od tego, czy wymienia się sam łańcuch, czy komplet z kołami zębatymi i napinaczem.
| Silnik | Koszt całkowity | W tym części |
|---|---|---|
| 200 (184 KM) | 2 480 zł | 980 zł |
| 220 BlueTEC (170 KM) | 2 467 zł | 1 267 zł |
| 220d (194 KM) | 2 692 zł | 1 492 zł |
| AMG 43 (367 KM) | 4 665 zł | 2 665 zł |
Rozrzut cen między wersją 200 a AMG 43 wynika z liczby elementów zestawu i z czasu pracy. W silnikach z problematycznym rozrządem, czyli M274 i OM651 sprzed liftingu, wymiana przed osiągnięciem dużego przebiegu to wydatek, który trzeba wpisać w budżet zakupu auta.

Ile kosztują typowe naprawy i części do W205
Ceny części zamiennych do W205 zależą od tego, czy kupuje się zamienniki, czy oryginały Mercedesa. Filtr oleju kosztuje 50-150 zł, filtr powietrza 80-200 zł, przednie klocki hamulcowe 300-800 zł, a przednie tarcze hamulcowe 600-1 500 zł i więcej. Przedni amortyzator to wydatek 400-900 zł za sztukę.
Droższe podzespoły potrafią zdominować roczny budżet na utrzymanie auta. Poduszka zawieszenia Airmatic kosztuje 3 000-6 000 zł i więcej za sztukę, turbosprężarka 2 000-8 000 zł i więcej, a reflektor LED 1 500-7 000 zł i więcej. Najbardziej wkurza mnie w warsztatach brak wyceny przed robotą i wymiana części na wszelki wypadek.
Ile kosztuje OC i AC na Mercedesa W205
Dane o składkach są dostępne wyłącznie dla marki Mercedes-Benz ogółem, nie osobno dla modelu W205. Średnia cena OC dla marki w 2026 roku wynosi 677 zł i tę kwotę podają zgodnie trzy porównywarki: rankomat.pl, kalkulator-oc-ac.auto.pl oraz ubezpieczamy-auto.pl. Najtańsze warianty OC dla Mercedesa zaczynają się od 134 zł, a pakiet AC mini kosztuje od 650 zł według mubi.pl.
Realna składka zależy od wersji silnikowej, wieku kierowcy, miejsca zamieszkania i historii ubezpieczenia. Kierowca przed trzydziestką z krótkim stażem zapłaci za OC wielokrotność najniższej stawki, a właściciel z pełnymi zniżkami zbliży się do widełek minimalnych.

Ile kosztuje dziś używany Mercedes W205 i czy to dobry zakup
Najstarsze egzemplarze flotowe W205 kosztują od około 40 000 zł, a optymalny budżet na zadbany egzemplarz z rozsądnym przebiegiem to 70 000-110 000 zł. Wersje AMG z 2023 roku sięgają nawet 400 000 zł. W serwisie OTOMOTO we wrześniu 2026 roku wisiało około 930 ofert, więc wybór jest duży, ale rozstrzał stanu technicznego jeszcze większy.
Najpopularniejszy diesel C220d ma 194 KM, moment obrotowy 400 Nm i spalanie 5,2 l/100 km w mieście, 4,0 l na trasie i 4,4 l średnio. Bagażnik mieści 490-1 510 l, a zbiornik paliwa ma 41 lub 60 l w zależności od wersji. Te parametry czynią z C220d rozsądny wybór na długie trasy, pod warunkiem że rozrząd i układ wtryskowy mają udokumentowaną historię serwisową.
W205 to auto, które przy dobrym egzemplarzu potrafi jeździć latami bez poważnych awarii, ale tani egzemplarz z pierwszej fazy produkcji z benzynowym M274 lub dieslem OM651 może szybko nadrobić różnicę w cenie zakupu kosztami napraw. Lepiej kupować auto z liftingu z silnikiem OM654 lub benzynowym po sprawdzeniu zaworów, a przed zakupem zawsze wozić je na diagnostykę komputerową i oględziny podwozia.