Kia Sportage V to auto, które na rynku wtórnym w 2026 roku kosztuje od 83 do 120 tys. zł za roczniki 2021-2024, a bogato wyposażone egzemplarze z 2024 roku potrafią przekroczyć 150 tys. zł. Za te pieniądze dostaje się szeroką gamę silników: od 115 do 288 KM i przyspieszenie od 7,5 do 12,1 s, bo pod jedną nazwą kryją się też wersje elektryczne i hybrydowe plug-in. Wybór konkretnej jednostki decyduje o kosztach eksploatacji, spalaniu i potencjalnych usterkach, dlatego przed zakupem trzeba wiedzieć, co oznaczają poszczególne oznaczenia silników i czym różnią się wersje sprzed liftingu od tych po 2025 roku.

Jak Kia Sportage V wypada w ocenach

Serwis autokarma.pl w ocenie z 10 kwietnia 2026 roku przyznał modelowi 8,0 na 10 punktów i podsumował go jako „bardzo dobry zakup, jeśli dobierzesz wersję do stylu jazdy”. Ta uwaga ma znaczenie, bo Sportage V oferuje jednostki o skrajnie różnej charakterystyce: od oszczędnego diesla przez prostą benzynę po hybrydę, która łączy dynamikę z niskim spalaniem w mieście. Gama silnikowa całego modelu rozciąga się od 115 do 288 KM, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje od 7,5 do 12,1 s, co obejmuje także wersje elektryczne i PHEV, których nie opisuję w dalszej części tabeli.

Autor oceny rekomenduje wersję 1.6 T-GDI HEV 230 KM z automatem 6AT jako „najlepszy kompromis dynamiki, płynności i codziennego komfortu”. To wskazówka dla kupujących, którzy pokonują typowe trasy miejskie i podmiejskie, a jednocześnie nie chcą rezygnować z pewnego zapasu mocy przy wyprzedzaniu. Hybryda w tym wydaniu nie wymaga ładowania z gniazdka i pracuje płynniej niż warianty z przekładnią dwusprzęgłową, co przy codziennej jeździe w korkach ma większe znaczenie niż suche dane katalogowe.

Jakie silniki miała Kia Sportage V przed liftingiem

W latach 2021-2024 Sportage V był dostępny z trzema głównymi jednostkami spalinowymi: benzynową 1.6 T-GDI, dieslem 1.6 CRDi z układem miękkiej hybrydy oraz pełną hybrydą 1.6 T-GDI HEV. Różnice między nimi dotyczą mocy, spalania, rodzaju skrzyni biegów i dostępności napędu na cztery koła. Poniższa tabela zbiera dane fabryczne dla każdej z tych wersji.

SilnikMoc i moment0-100 km/hSpalanie fabryczneSkrzynia i napędLata produkcji
1.6 T-GDI150 KM (110 kW), 250 Nm10,3 s7,0 l/100 kmmanualna 6-biegowa, FWD2021-2024
1.6 CRDi MHEV136 KM (100 kW), 320 Nm11,4 s (FWD) / 11,6 s (4x4)5,3 l/100 km (FWD) / 5,9 l/100 km (4x4)automat DCT 7-biegowy, FWD lub 4x42021-2024
1.6 T-GDI HEV230 KM (169 kW), 350 Nm8,0 s (FWD) / 8,3 s (4x4)5,9 l/100 km (FWD) / 6,6 l/100 km (4x4)automat 6-biegowy, FWD lub 4x42021-2024

Diesel i hybryda występowały także z napędem 4x4, co przekłada się na gorsze osiągi i wyższe spalanie niż w wersjach z napędem na przód. W hybrydzie różnica w przyspieszeniu wynosi 0,3 s, a w zużyciu paliwa 0,7 l/100 km, przy czym wariant 4x4 jest o 66 kg cięższy. To nie są wartości, które dyskwalifikują napęd na cztery koła, ale przy codziennej jeździe po mieście każdy dodatkowy kilogram i litr paliwa ma znaczenie. Wersja benzynowa 1.6 T-GDI była dostępna wyłącznie z manualną skrzynią i napędem na przód, co czyniło ją najprostszą i najtańszą opcją w gamie.

Szara Kia Sportage V od tyłu
Mediana cen używanych Sportage V z lat 2021-2024 to około 99,9 tys. zł. Fot. Alexander Migl, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Co zmienił lifting z 2025 roku w silnikach Kia Sportage V

Po liftingu w 2025 roku gama silników została uproszczona do dwóch głównych wariantów: benzynowego 1.6 T-GDI oraz wzmocnionej hybrydy 1.6 T-GDI HEV. Benzyna zachowała moc 150 KM (110 kW) i moment 250 Nm, ale zmieniły się osiągi i spalanie w zależności od wybranej skrzyni biegów. Hybryda zyskała na mocy: z 230 do 239 KM, co jest zmianą odczuwalną przy wyprzedzaniu i jeździe z pełnym obciążeniem.

SilnikMoc i moment0-100 km/hSpalanie fabryczneSkrzynia i napędLata produkcji
1.6 T-GDI150 KM (110 kW), 250 Nm9,7 s (manualna) / 9,4 s (DCT)7,1 l/100 km (manualna) / 6,8 l/100 km (DCT)manualna 6-biegowa lub DCT 7-biegowy, FWDod 2025
1.6 T-GDI HEV239 KM (176 kW), 380 Nm7,9 s (FWD) / 8,1 s (4x4)5,5 l/100 km (FWD) / 6,1 l/100 km (4x4)automat 6-biegowy, FWD lub 4x4od 2025

Hybryda po liftingu ma silnik spalinowy o mocy 180 KM (132 kW) i 265 Nm oraz jednostkę elektryczną o mocy 83 KM (60 kW) i 250 Nm. Łączna moc systemowa 239 KM (176 kW) i moment 380 Nm oznaczają, że auto przyspiesza do 100 km/h w 7,9 s z napędem na przód i 8,1 s z napędem 4x4, a prędkość maksymalna wynosi 196 km/h. Spalanie fabryczne spadło względem wersji przedliftingowej: 5,5 l/100 km w wersji FWD i 6,1 l/100 km w 4x4, co jest zasługą lepszego zestrojenia układu hybrydowego.

Ile faktycznie pali Kia Sportage V

Fabryczne normy spalania rzadko pokrywają się z realnym zużyciem paliwa, dlatego lepiej spojrzeć na raporty kierowców. Dla czterech wariantów silnikowych średnie spalanie oraz rozbicie na miasto i trasę wygląda następująco:

  • 1.6 T-GDI MHEV 150 KM: średnio 6,7 l/100 km w raportach kierowców,
  • 1.6 T-GDI MHEV 180 KM: średnio 6,4 l/100 km, w trasie przy 110 km/h 5,5-6 l/100 km, w mieście 12-14 l/100 km,
  • 1.6 T-GDI 160 KM: średnio 8,2 l/100 km, w trasie ponad 12 l/100 km,
  • hybryda HEV 230 KM: średnio 7,5 l/100 km, w mieście 6,0-6,5 l/100 km, w długich trasach autostradowych 9,5-14 l/100 km.

Rozbieżności między miastem a trasą są największe w hybrydzie, która w mieście potrafi zejść do 6,0 l/100 km, a na autostradzie przy prędkościach 140 km/h i wyższych spala nawet 14 l/100 km. To efekt pracy silnika spalinowego, który przy wysokich prędkościach nie ma wsparcia elektryka i musi sam ciągnąć auto o masie ponad 1,6 tony.

SUV na zaśnieżonej drodze wśród lasu
Diesel 1.6 CRDi MHEV pali fabrycznie 5,3-5,9 l/100 km i ma sens przy dużych przebiegach.

Jakie usterki najczęściej zgłaszają właściciele Kia Sportage V

Baza usterek autocentrum.pl dla generacji V zawiera konkretne zgłoszenia, które powtarzają się w różnych egzemplarzach. Trzeba je znać przed zakupem, bo część z nich dotyczy niskich przebiegów i może zaskoczyć nowego właściciela:

  • 1.6 T-GDI HEV 230 KM: przegryziony przewód chłodniczy, wyciek płynu już po 500 km,
  • 1.6 T-GDI MHEV 150 KM: kontrolka filtra cząstek stałych GPF przy przebiegu 4000-14000 km,
  • 1.6 T-GDI 150 KM (inny egzemplarz): kontrolka regeneracji GPF przy około 2050 km,
  • 1.6 T-GDI 160 KM: usterka elektroniki - brak mocy po zimnej nocy, błędy skrzyni biegów, świateł, hamulca elektrycznego i autohold.

Zgłoszenia o kontrolce GPF dotyczą głównie aut jeżdżących na krótkich dystansach, gdzie filtr cząstek stałych nie ma szans na wypalenie sadzy. W wersji 160 KM usterka elektroniki objawiała się kaskadą błędów po zimnej nocy, co sugeruje problem z modułem sterującym lub instalacją elektryczną, a nie z samą mechaniką.

Ile kosztuje używana Kia Sportage V

Mediana cen używanych Sportage V z roczników 2021-2024 wynosi około 99,9 tys. zł, a typowe ogłoszenia mieszczą się w przedziale 83-120 tys. zł. Egzemplarze hybrydowe z lat 2022-2023 kosztują zwykle 100-125 tys. zł, natomiast bogato wyposażone wersje z 2024 roku osiągają ceny 130-150 tys. zł i więcej. Różnica między najtańszą benzyną a topową hybrydą z pełnym wyposażeniem potrafi wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych, co przy zakupie używanego auta jest kwotą, za którą można kupić drugi samochód miejski.

Do ceny zakupu trzeba doliczyć koszty typowych napraw, które w Sportage V bywają konieczne. Naprawa skrzyni 7DCT z objawami szarpania przy ruszaniu to wydatek 5-9 tys. zł, regeneracja układu DPF/EGR/AdBlue w dieslu zamyka się w 250-500 zł, a usterki elektroniki i multimediów kosztują od 0 do 2000 zł. Najdroższa jest przekładnia dwusprzęgłowa, dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić, czy auto nie szarpie przy ruszaniu i czy skrzynia była serwisowana zgodnie z zaleceniami producenta.

Wnętrze Kia Sportage V z czarną tapicerką
Naprawa skrzyni 7DCT z objawami szarpania kosztuje 5-9 tys. zł. Fot. Damian B Oh, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Który silnik Kia Sportage V wybrać

Diesel 1.6 CRDi MHEV to wybór dla kierowców pokonujących duże roczne przebiegi, bo jego fabryczne spalanie wynosi 5,3-5,9 l/100 km i jest najniższe w całej gamie. Diesla trzymam się tylko przy autach jeżdżących około 30 tys. km rocznie i w trasie, nie przy dojazdach na 6 km do pracy. Benzyna 1.6 T-GDI 150 KM to najprostszy i najtańszy wariant w gamie, ze spalaniem 7,0-7,1 l/100 km, który sprawdzi się przy mniejszych przebiegach i jeździe miejskiej, gdzie diesel nie zdąży się nagrzać i wypalić filtra cząstek stałych.

Hybryda 1.6 T-GDI HEV 230/239 KM to rekomendacja autokarma.pl jako „najlepszy kompromis dynamiki, płynności i codziennego komfortu”. Łączy spalanie na poziomie 5,5-6,6 l/100 km z przyspieszeniem poniżej 8,3 s do setki i nie wymaga ładowania z gniazdka. Wybór między wersją przedliftingową 230 KM a poliftingową 239 KM sprowadza się do budżetu i dostępności na rynku wtórnym, bo różnice w osiągach są niewielkie, a obie generacje mają ten sam układ hybrydowy z automatem 6-biegowym.

Zdjęcie główne: Alexander Migl, Wikimedia Commons, licencja CC BY-SA 4.0.