BMW serii 5 G30 to limuzyna produkowana w latach 2016-2023, z liftingiem dzielącym produkcję na okres 2016-2020 i 2020-2023. Gama silnikowa rozciąga się od 150 KM w dieslu 518d do 340 KM w benzynowym 540i, a między nimi stoi kilka jednostek, które decydują o tym, ile auto kosztuje w zakupie i w utrzymaniu. Na rynku wtórnym G30 bywa kuszące ceną, ale rachunki za naprawy potrafią zaskoczyć nawet osoby przyzwyczajone do wydatków na auta z wyższej półki. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, sprawdź, które silniki są najtrwalsze, jakie usterki zdarzają się najczęściej i ile realnie kosztuje utrzymanie tego modelu.
Czym jest BMW serii 5 G30 i kiedy powstało
Limuzyna G30 przed liftingiem była produkowana w latach 2016-2020, a po liftingu w latach 2020-2023. To siódma generacja serii 5, która pod względem technicznym dzieli płytę podłogową z większą serią 7, co w praktyce oznacza lepsze wyciszenie i bardziej komfortowe zawieszenie niż w poprzedniku F10. Główna gama silnikowa startuje od diesla 518d o mocy 150 KM, a kończy się na benzynowym 540i o mocy 340 KM. Pomiędzy nimi są jednostki, które trafiły do największej liczby egzemplarzy na rynku wtórnym: 520d, 530d, 520i i 530i.
Wersje specjalne, takie jak V8 550i, M550d, M5 czy hybryda 530e, to osobny segment rynku z innymi kosztami i inną dostępnością części. Przy wyborze używanego G30 najczęściej liczy się właśnie główna gama, bo to ona decyduje o tym, ile auto kosztuje w zakupie i ile trzeba na nie odkładać co miesiąc. Silniki z tej grupy różnią się mocą, konstrukcją, podatnością na konkretne usterki i ceną części zamiennych.
Jakie silniki ma BMW G30 i który wybrać
Poniższa tabela zestawia sześć silników z głównej gamy według danych fabrycznych z katalogu. Wszystkie jednostki z tej grupy były dostępne w limuzynie przed liftingiem, czyli w latach 2016-2020, z wyjątkiem 518d i 520i, które weszły do oferty później. Podane wartości spalania to średnie fabryczne, które w codziennej jeździe bywają wyższe o 1-2 litry, zwłaszcza w mieście i przy dynamicznym stylu jazdy.
| Silnik | Moc | Moment obrotowy | 0-100 km/h | Spalanie średnie | Skrzynia biegów | Napęd | Lata produkcji |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 518d | 150 KM | 360 Nm | 8,8 s | 4,5 l/100 km | automat 8-biegowy Steptronic | tylna oś | 2018-2020 |
| 520d | 190 KM | 400 Nm | 7,5-7,7 s | 4,5-4,9 l/100 km | manual 6-biegowy lub automat 8-biegowy Steptronic | tylna oś lub xDrive | 2016-2020 |
| 530d | 265 KM | 620 Nm | 5,7 s (RWD) / 5,4 s (xDrive) | 4,9 l/100 km (RWD) | automat 8-biegowy Steptronic | tylna oś lub xDrive | 2016-2020 |
| 520i | 184 KM | 290 Nm | 7,8 s | 5,4 l/100 km | automat 8-biegowy | tylna oś | 2017-2020 |
| 530i | 252 KM | 350 Nm | 6,2 s (RWD) / 6,0 s (xDrive) | 5,9 l/100 km (RWD) | automat 8-biegowy Steptronic | tylna oś lub xDrive | 2016-2020 |
| 540i | 340 KM | 450 Nm | 5,1 s (RWD) / 4,8 s (xDrive) | 6,9 l/100 km (RWD) | automat 8-biegowy Steptronic | tylna oś lub xDrive | 2016-2020 |
Wybór silnika zależy od tego, ile kilometrów rocznie pokonujesz i gdzie jeździsz. Diesel 520d to najczęściej wybierana wersja w Polsce, bo przy trasach daje niskie spalanie i dobre osiągi, a 530d dokłada do tego wyraźnie lepszą elastyczność dzięki 620 Nm momentu. Benzynowe 520i wystarcza do spokojnej jazdy miejskiej, 530i to rozsądny kompromis między osiągami a kosztami, a 540i to jednostka dla osób, które chcą mocnego silnika bez przechodzenia na wersje V8. Wszystkie wymienione silniki współpracują z automatem 8-biegowym, a w dieslach 520d i 530d oraz benzynowych 530i i 540i można było zamówić napęd xDrive.

Jakie usterki najczęściej trapią BMW G30
W dieslach B47 i B57 powtarzają się te same słabe punkty, różni je tylko skala kosztów. Klapy wirowe w dolocie potrafią się zużyć i wymagają naprawy lub wymiany całego kolektora, co w jednostce 2.0 kosztuje około 4600 zł, a w 3.0 około 7000 zł. System SCR, odpowiedzialny za oczyszczanie spalin z tlenków azotu, ulega usterce średnio co 100-150 tys. km i zwykle pomaga wymiana zbiornika AdBlue. Koło pasowe z tłumikiem zużywa się przy około 200 tys. km, a jego wymiana to koszt około 2000 zł.
Łańcuch rozrządu w dieslach B47 i B57 nie jest tak problematyczny jak w starszych jednostkach N47, ale przy przebiegach rzędu 200 tys. km wymiana z osprzętem kosztuje 2200-2600 zł. Poduszki mocujące silnika zużywają się w podobnym interwale i ich wymiana to wydatek około 350 zł. Tylne amortyzatory w G30 potrafią stracić szczelność już po około 150 tys. km, co objawia się stukaniem na nierównościach i pogorszeniem stabilności przy wyższych prędkościach.
Jak BMW G30 wypada w TÜV Report 2026
Raport TÜV z 29.06.2026 pokazuje, jak G30 starzeje się w niemieckich warunkach drogowych. Odsetek istotnych usterek rośnie z 8,4% w grupie wiekowej 2-3 lata do 21,5% w grupie 4-5 lat, a w grupie 6-7 lat wynosi 22,3%. To wyniki zbliżone do średniej dla klasy średniej wyższej, ale z wyraźnym rozrzutem między poszczególnymi podzespołami.
| Grupa wiekowa | Odsetek istotnych usterek |
|---|---|
| 2-3 lata | 8,4% |
| 4-5 lat | 21,5% |
| 6-7 lat | 22,3% |
Słabe punkty G30 to zawieszenie i amortyzatory oraz aktywna maska silnika, która potrafi generować błędy w starszych egzemplarzach. Mocny punkt to hamulce, które w raporcie wypadają wyraźnie lepiej niż średnia dla tej klasy aut. To oznacza, że przy zakupie używanego egzemplarza trzeba dokładnie sprawdzić stan zawieszenia i przedniej osi, a układ hamulcowy zwykle nie wymaga natychmiastowych inwestycji.

Ile kosztuje utrzymanie BMW G30
Koszty utrzymania G30 zależą od silnika, przebiegu i tego, czy poprzedni właściciel serwisował auto regularnie. Poniższa lista zbiera typowe naprawy z widełkami cenowymi, które wynikają z różnic między wersjami silnikowymi i z cen części w niezależnych warsztatach. Wszystkie kwoty dotyczą napraw poza ASO, bo tam ceny bywają wyższe o 30-50%.
- wymiana rozrządu (łańcucha z osprzętem): około 2350-3850 zł,
- naprawa układu chłodzenia w benzynowych B48/B58: 700-3500 zł,
- naprawa DPF/EGR/SCR w dieslach: 800-6000 zł zależnie od elementu,
- serwis skrzyni ZF 8HP: 1200-2200 zł, większa naprawa 5000-9000 zł,
- naprawa xDrive i skrzynki rozdzielczej: 1000-6500 zł,
- naprawa zawieszenia i przedniej osi: 1200-5000 zł,
- naprawa elektroniki komfortu: 300-4500 zł,
- pakiet startowy hamulce, felgi, opony: 2500-7000 zł.
Największy pojedynczy wydatek to zwykle naprawa skrzyni ZF 8HP, która po przekroczeniu 200 tys. km bez wymiany oleju potrafi wymagać regeneracji za 5000-9000 zł. W dieslach koszty potrafią urosnąć przez układ oczyszczania spalin, gdzie wymiana DPF, EGR lub elementów SCR zamyka się w przedziale 800-6000 zł. W benzynowych B48 i B58 częściej zdarza się naprawa układu chłodzenia, która kosztuje od 700 do 3500 zł w zależności od tego, czy chodzi o pompę, termostat czy chłodnicę.
Do tego dochodzi pakiet startowy, który trzeba uwzględnić zaraz po zakupie: hamulce, felgi i opony to wydatek 2500-7000 zł, jeśli poprzedni właściciel zostawił auto na zużytych tarczach i letnich oponach z datą produkcji sprzed pięciu lat. Naprawa zawieszenia i przedniej osi to kolejne 1200-5000 zł, a elektronika komfortu, czyli czujniki, moduły i elementy sterujące, potrafi dociągnąć rachunek o 300-4500 zł. Przy G30 nie ma jednego stałego kosztu utrzymania, bo wszystko zależy od tego, który element akurat dojdzie do kresu żywotności.
Za ile kupić używane BMW G30
Przykład z rynku wtórnego: 520d xDrive M Sport Edition, rocznik 2020, przebieg 122 000 km, cena 138 900 zł z fakturą VAT. To egzemplarz po liftingu, z napędem na cztery koła i pakietem M Sport, który na rynku trzyma cenę lepiej niż wersje podstawowe. Przebieg 122 000 km przy dieslu 2.0 oznacza, że auto ma za sobą średnio około 20 000 km rocznie, co przy tym silniku jest typowym wynikiem dla auta jeżdżącego w trasie.
Cena 138 900 zł z fakturą VAT to oferta skierowana do kupujących na firmę, którzy mogą odliczyć podatek. Przy zakupie prywatnym ta sama kwota oznacza wyższy realny koszt, bo VAT zostaje w cenie. Zanim zdecydujesz się na konkretny egzemplarz, sprawdź historię serwisową i stan zawieszenia, bo to właśnie te elementy decydują o tym, czy cena zakupu zamknie temat, czy dopiero otworzy listę napraw.

Czy BMW G30 to dobry wybór na rynku wtórnym
Diesel ma sens przy dużym przebiegu rocznym i jeździe w trasie, bo wtedy niskie spalanie i wysoki moment obrotowy realnie obniżają koszt każdego kilometra. Benzyna sprawdza się przy niższym przebiegu i jeździe miejskiej, gdzie diesel nie zdąży się nagrzać i szybciej dopada go problem z DPF i układem SCR. Kupuję auta używane, mające 6-8 lat, z przebiegiem do 150 tys. km i w budżecie do 45 tys. zł, więc G30 z głównej gamy silnikowej oceniam przez pryzmat tego, ile kosztuje naprawa po zakupie, a nie tylko ile kosztuje samo auto.
G30 to udana konstrukcja pod względem komfortu i prowadzenia, ale na rynku wtórnym liczy się przede wszystkim stan techniczny konkretnego egzemplarza. Diesel 520d i 530d przy 30 tys. km rocznie w trasie to wybór, który się broni niskim spalaniem, pod warunkiem że auto ma udokumentowaną historię serwisową i sprawdzony układ oczyszczania spalin. Benzynowe 520i, 530i i 540i to z kolei opcja dla osób, które jeżdżą mniej i nie chcą ryzykować kosztów związanych z DPF, EGR i SCR. W obu przypadkach najważniejsze jest sprawdzenie zawieszenia, skrzyni biegów i elektroniki przed zakupem, bo to one generują największe wydatki w pierwszych latach eksploatacji.
Zdjęcie główne: Dinkun Chen, Wikimedia Commons, licencja CC BY-SA 4.0.