BMW serii 3 G20 to auto, które od premiery w 2018 roku wyznacza punkt odniesienia w segmencie limuzyn klasy średniej z wyższej półki. Na rynku wtórnym w 2026 roku ceny zaczynają się wysoko, bo nawet egzemplarz 318i z 2024 roku z przebiegiem 8 500 km kosztuje 157 900 zł. Zanim ktokolwiek podpisze umowę, powinien sprawdzić trzy rzeczy: który silnik zniesie dany styl jazdy, ile pali w realnym ruchu i które usterki pojawiają się przy konkretnych przebiegach. Poniżej twarde dane z cenników, raportów spalania, TÜV Report 2026 i opinii właścicieli.
Jakie silniki ma BMW serii 3 G20 i który wybrać
Limuzyna G20 zadebiutowała w 2018 roku, w 2022 przeszła lifting, a w 2024 kolejny facelifting. Mierzy 4709 mm długości, 1827 mm szerokości i 1442 mm wysokości przy rozstawie osi 2851 mm. Bagażnik mieści od 480 do 1059 l po złożeniu siedzeń. Gama silnikowa obejmuje trzy jednostki benzynowe i trzy diesle, z których każda ma inny charakter użytkowy.
| Silnik | Moc | Moment | 0-100 km/h | Spalanie fabryczne | Skrzynia | Napęd | Lata produkcji |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2.0 318i | 156 KM (115 kW) | 250 Nm | 8,9 s | 6,3 l/100 km | manual 6 / automat 8 | RWD | od 2020 |
| 2.0 320i | 184 KM (135 kW) | 300 Nm | 7,1 s RWD / 7,6 s xDrive | 5,9 l/100 km | automat 8 | RWD / xDrive | od 2019 |
| 2.0 330i | 258 KM (190 kW) | 400 Nm | 5,8 s RWD / 5,5 s xDrive | 6,1 l/100 km RWD / 7,7 l/100 km xDrive | automat 8 | RWD / xDrive | od 2018 |
| 2.0 318d | 150 KM (110 kW) | 320 Nm | 8,4 s | 4,6 l/100 km | manual 6 | RWD | od 2019 |
| 2.0 320d | 190 KM (140 kW) | 400 Nm | 7,1 s manual / 6,8 s automat RWD / 6,9 s xDrive | 4,7 l/100 km RWD / 4,8 l/100 km xDrive | manual 6 / automat 8 | RWD / xDrive | od 2018 |
| 3.0 330d | 286 KM (210 kW) | 650 Nm | 5,3 s RWD / 5,0 s xDrive | 5,0 l/100 km RWD / 5,3 l/100 km xDrive | automat 8 | RWD / xDrive | od 2020 |
Benzynowe 330i jest najmocniejszą jednostką czterocylindrową w gamie i daje osiągi zbliżone do diesla 330d przy niższych kosztach zakupu. Diesel 320d to najczęściej wybierana wersja w tym modelu, bo łączy 190 KM z umiarkowanym spalaniem fabrycznym 4,7 l/100 km. Rzędowy sześciocylindrowy diesel 330d z 650 Nm momentu obrotowego jest jednostką dla kierowców, którzy dużo jeżdżą po autostradach i cenią zapas siły przy wyprzedzaniu.
Ile realnie pali BMW G20 na co dzień
Dane fabryczne z cyklu homologacyjnego mają niewiele wspólnego z ruchem miejskim i autostradowym. Raporty kierowców dla generacji G20-G21 pokazują, że benzynowe jednostki przekraczają normy o 1,3-2,2 l/100 km, a diesle o 1,1-1,7 l/100 km. Najwięcej zgłoszeń dotyczy 320d, co wynika z popularności tego silnika na rynku wtórnym.
| Silnik | Realne spalanie | Koszt na 100 km | Liczba raportów |
|---|---|---|---|
| 2.0 318i | 7,6 l/100 km | 58,11 zł | 18 |
| 2.0 320i | 8,1 l/100 km | 62,10 zł | 21 |
| 2.0 330i | 8,3 l/100 km | 63,85 zł | 18 |
| 2.0 318d | 5,9 l/100 km | 49,91 zł | 16 |
| 2.0 320d | 6,4 l/100 km | 53,76 zł | 27 |
| 3.0 330d | 6,1 l/100 km | 51,60 zł | 1 |
Wynik 330d opiera się tylko na 1 raporcie, więc nie jest reprezentatywny dla całej populacji tego silnika. Łącznie dla generacji G20-G21 zebrano 129 raportów spalania. Diesel ma sens przy przebiegu rzędu 30 tys. km rocznie na trasie, a nie przy dojazdach 6 km do pracy, bo wtedy filtr cząstek stałych nie ma warunków do wypalania.

Jakie usterki i problemy zdarzają się w BMW G20
Lista usterek w G20 koncentruje się wokół osprzętu silników benzynowych z rodziny B48 oraz układu zmiennych faz rozrządu. Większość awarii pojawia się po przekroczeniu 100 tys. km, ale niektóre elementy potrafią zaskoczyć wcześniej. Na autocentrum.pl zgłoszono 10 wpisów o usterkach dla tej generacji, co przy liczbie sprzedanych egzemplarzy nie jest dużą próbą, ale pokazuje, gdzie szukać problemów.
- Pompa wody w silnikach B48 bywa awaryjna po 100-150 tys. km.
- Podstawa filtra oleju w B48 przecieka zwykle przy 100-110 tys. km, mieszając olej z płynem chłodniczym.
- Membrana układu PCV pęka z czasem w silnikach B38, B48 i B58, co objawia się nierówną pracą i spalaniem oleju.
- Plastikowa pokrywa zaworów w B46/B48 traci szczelność przy wysokich temperaturach.
- Elektromagnesy VANOS mogą się zacierać we wszystkich silnikach z tym systemem.
W październiku 2019 roku akcja serwisowa objęła 217 egzemplarzy 330i z ryzykiem poluzowania wałka wyrównoważającego. W grudniu 2019 roku kolejna akcja objęła 135 aut z ryzykiem niezablokowania się napinaczy pasów bezpieczeństwa. Obie akcje dotyczyły wczesnych egzemplarzy produkcyjnych i zostały przeprowadzone bezpłatnie w autoryzowanych serwisach.
Koszty części zamiennych z 2024 roku pokazują, że eksploatacja G20 nie należy do tanich. Reflektor LED kosztuje 4000-7000 zł, a klocki hamulcowe 350-700 zł. To ceny części nowych z oficjalnej dystrybucji, więc na rynku wtórnym można znaleźć tańsze zamienniki, ale różnica w jakości bywa odczuwalna.
Co mówi TÜV Report 2026 o niezawodności BMW serii 3
W TÜV Report 2026 wskaźnik istotnych usterek dla BMW 3er/4er wynosi 17,8%. Raport TÜV-Verband został opublikowany pod koniec 2025 roku i obejmuje kategorię łączoną z modelem 4, bez podziału na grupy wiekowe. To oznacza, że dane dotyczą całej populacji aut z tej rodziny, a nie wyłącznie G20.
Wskaźnik 17,8% pokazuje odsetek pojazdów, u których podczas badania technicznego stwierdzono co najmniej jedną istotną usterkę. Wartość ta obejmuje auta w różnym wieku i o różnym przebiegu, więc nie można jej bezpośrednio przełożyć na konkretny rocznik G20. Daje jednak punkt odniesienia do porównania z innymi modelami segmentu.

Co myślą o BMW G20 jego właściciele
Ocena ogólna generacji G20-G21 wynosi 4,48 na podstawie 60 opinii. 73% właścicieli kupiłoby ten model ponownie, a wynik jest o 6% lepszy niż średnia segmentu. To solidny rezultat, który potwierdza, że auto spełnia oczekiwania większości użytkowników.
W podziale na silniki 320i zbiera 4,74 przy 7 ocenach, 330i 4,47 przy 5, 320d 4,45 przy 13, 318i 4,42 przy 13, a 318d 4,03 przy 7. W ocenach kategorii najwyżej wypada karoseria z wynikiem 4,75, a najniżej jakość/cena z 4,07. Silnik dostał 4,52, skrzynia biegów 4,57, wyciszenie 4,58, bezawaryjność w drobiazgach 4,68, a brak poważnych usterek 4,65. Na stronie z opiniami zgłoszono 10 wpisów o usterkach, co przy 60 opiniach daje obraz auta, które nie sprawia właścicielom częstych problemów.
Ile kosztuje używane BMW G20
Rynek wtórny G20 w 2026 roku wycenia te auta wysoko, bo to wciąż stosunkowo młoda konstrukcja. Zweryfikowany przykład z ogłoszeń pokazuje, że BMW 318i M Sport z 2024 roku z silnikiem 156 KM i przebiegiem 8 500 km kosztuje 157 900 zł. Ogłoszenie pochodzi z 7 września 2026 roku.
Cena 157 900 zł za dwuletnie auto z tak niskim przebiegiem pokazuje, że G20 trzyma wartość lepiej niż większość konkurentów. To dobra wiadomość dla sprzedających, ale utrudnia zakup osobom z niższym budżetem.

Czy BMW G20 zmieści się w budżecie do 45 tysięcy złotych
Kupuję auta używane, 6-8-letnie, z przebiegiem do 150 tys. km i budżetem do 45 tys. zł. Nawet stosunkowo świeży egzemplarz 318i z 2024 roku i przebiegiem 8 500 km kosztuje 157 900 zł, czyli ponad trzykrotnie więcej niż mój zwykły limit. To pokazuje, że G20 w 2026 roku jest poza zasięgiem budżetu do 45 tys. zł.
Osoby z takim limitem trafią raczej na poprzednią generację F30, którą opisałem osobno. Przy G20 trzeba się liczyć z wyższymi cenami części i serwisu, co widać po koszcie reflektora LED za 4000-7000 zł.
Zdjęcie główne: Ethan Llamas, Wikimedia Commons, licencja CC BY-SA 4.0.