Psychoterapia w wielu krajach jest powszechnie stosowaną formą terapii wielu zaburzeń związanych z układem nerwowym, a także w terapii lęków. Co ważniejsze, terapia taka jest wysoce skuteczna. Niestety w naszym kraju wizyta u psychologa lub psychiatry wciąż jest sprawą wstydliwą, kojarzącą się bardzo negatywnie.
NA POMOC PAN PSYCHOLOG
Gdy nie potrafimy sobie poradzić z pewnymi sprawami, powinien pomóc nam psycholog lub psychiatra. W wielu kwestiach nawet nie jesteśmy świadomi, że taka osoba mogłaby w ogóle coś wskórać, a jednak. Nie zawsze istnieje możliwość wyżalenia się drugiej osobie, co gorsze, nawet jeśli mamy komu, nie zawsze ta osoba jest w stanie nam faktycznie pomóc poza samym wysłuchaniem. A w przypadku lęków jest to wręcz niemożliwe. Psycholog nie tylko ma na celu dowiedzenie się co nam doskwiera, ale także ma połączyć całą układankę w całość, aby wiedzieć co w nas wywołuje lęk, zmiany, od czego to wszystko się zaczęło. Ma nam pomóc stanąć na nogi samodzielnie. Bywają takie sytuacje, że człowiek nie wyobraża sobie wyjścia z domu, ma tak podły nastrój, i tak naprawdę nie wie, czym to jest spowodowane.
W takiej sytuacji tym bardziej sobie nie pomoże. Ale często sama rozmowa z jedną osobą nie sprawia, że czujemy się pewni w tym co mówi do nas psycholog, że nie jesteśmy odosobnieni, że takie lub podobne problemy ma wiele osób w otoczeniu. Z pomocą przychodzi psychoterapia grupowa. Ma ona na celu nie tylko umocnić pacjenta w przekonaniu, że nie jest sam, ale także pomóc zwalczyć strach przed innymi ludźmi, przed konfrontacją. Wiele osób walczących z depresją jest wyłączonych z codziennego życia. Nie mają znajomych, rodzina się odwraca, w pracy czas płynie niesamowicie długo, a nierzadko zdarza się, że jesteśmy w takim stanie, że zaniedbujemy obowiązki pracownicze, czego konsekwencją jest zwolnienie z pracy. Niestety, nikt do psychologa za rękę nas nie zaprowadzi, sami musimy dostrzec problem, jego ogrom i stwierdzić, że potrzebna nam jest pomoc drugiej, wykwalifikowanej osoby.
GRUPOWA PSYCHOTERAPIA
Po kilku spotkaniach indywidualnych, które zawsze są podstawą rozpoczęcia współpracy, psycholog lub psychiatra może zaproponować nam spotkanie w szerszym gronie, na które przyjdą osoby z takimi lub podobnymi problemami. W przypadku osób odosobnionych taka forma terapii nie tylko może wyciągnąć ja z problemu jakim jest depresja, ale także pozwoli na znalezienie nowych znajomości, osób, które rozumieją przez co się przeszło, dla których temat depresji nie jest błahostką.
Depresja bywa bardzo destruktywna dlatego też ważne jest wsparcie, o które ciężko od osób, które nie rozumieją problemu jakim jest depresja. W czasie choroby często dochodzi do wahań nastroju, co skutkuje wieloma nieporozumieniami czy kłótniami. To sprawia, że osoby z depresją są jeszcze bardziej dyskryminowane, bo zachowują się dziwnie, niezrozumiale, społeczeństwo czasem odbiera je jako egoistyczne istoty. Brak zrozumienia skutkuje jeszcze większą chęcią izolacji co prowadzi do efektu błędnego koła.
Lęk przed terapią?
Niestety na psychoterapię grupową nie decyduje się każdy ze strachu przed odkrywaniem siebie przed obcymi ludźmi, niektórzy też zwyczajnie nie mogą brać udziału w takiej formie terapii z powodu decyzji prowadzącego. Psycholog stwierdza, kiedy pacjent powinien skierować się na psychoterapię grupową, czy nie jest za wcześnie i czy to w tym czasie pomoże. Oczywiście psychoterapia nie jest jedynym sposobem leczenia, czasem wystarcza, ale najczęściej trzeba łączyć ją z leczeniem farmakologicznym, które ma wpływ na nasz nastrój, odbieranie rzeczywistości, otaczającego nas świata. Terapia trwa czasem pół roku, a zdarza się, że potrzeba kilku lat, aby uzyskać efekt.
Podczas redagowania artykułu korzystaliśmy z informacji zawartych na stronach gabinetu psychoterapii z Krakowa – krakow-psychoterapia.com